Co czeka pożyczki online w przyszłości?

Pożyczki online cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Specjaliści prognozują, że ich sprzedaż w bieżącym roku może przekroczyć nawet 2 miliardy złotych i to tylko jeśli chodzi o firmy skupione wokół branżowej organizacji, jaką jest Związek Firm Pożyczkowych. Co o tym myśleć? Czy mamy do czynienia tylko z chwilowym trendem, czy też pożyczki online stanowią rozwiązanie bardzo przyszłościowe? Oto odpowiedź!

Pożyczki tego typu pojawiły się w Polsce niespełna 10 lat temu, a już zdobyły rzesze zwolenników i stanowią dziś bardzo prężnie rozwijający się i zasobny finansowo rynek. Czy zadomowiły się u nas na dobre? Jaka przyszłość je czeka?

Kto tak naprawdę korzysta z pożyczek online?

Z pożyczek społecznościowych w sieci korzystają głównie takie osoby, którym zabrakło pieniędzy do kolejnej wypłaty i potrzebują wsparcia, w postaci niewielkiej i krótkoterminowej pożyczki (41%). Spłacają oni swoje długi już w kolejnym miesiącu.

32% osób decyduje się na pożyczki online po to, by zaspokoić swoje zachcianki(zgodnie portalu forbes.pl). Chodzi tu przede wszystkim o spontaniczne zakupy czy wyjazdy. Co ciekawe w tej grupie znajdują się bardzo często osoby stosunkowo zamożne, które jednak lubią żyć bez ograniczeń, więc czasem potrzebują wsparcia finansowego.

Kolejna grupa pożyczających obejmuje 27% osób, które traktują pożyczki online jako ratunek na czarną godzinę. Oznacza to, że uciekają się do takiego rozwiązania, gdy muszą pilnie wymienić jakiś sprzęt domowy czy auto. Stanowią oni grupę, która zaciąga zobowiązania rozsądnie i adekwatnie do możliwości ich spłaty.

Nie wszyscy jednak pamiętają o tym, że długi należy oddawać. Na szczęście takich osób jest tu niewiele. Całkowita suma pożyczek nieodzyskanych wynosi nie więcej niż 10% wartości portfeli obsługiwanych przez firmy pożyczkowe.

Dlaczego warto wybrać pożyczkę online?

Koronny argument stanowi na pewno bardzo łatwy dostęp do pieniędzy, jaki daje pożyczanie w ten sposób. Jeśli skomplikowane procedury bankowe Cię przerażają albo po prostu obawiasz się, że bank nie udzieli Ci pożyczki, to świetna opcja dla Ciebie.

Firmy zajmujące się udzielaniem pożyczek online oczywiście dokładnie sprawdzają zarówno potencjalnych pożyczkobiorców, jak i pożyczkodawców, jednak nierzadko łatwiej uzyskać wsparcie finansowe u nich, niż w banku. Stanowią więc one odpowiedź na oczekiwania naszych czasów, ma być szybko i bezproblemowo.

Kolejna zaleta pożyczek online to niewątpliwie cena. Rosnąca konkurencja sprawia, że pożyczanie w sieci staje się coraz tańsze. W stosunku do sytuacji sprzed kilku lat pożyczki online są teraz o połowę tańsze i zapowiada się, że ta tendencja spadkowa się nie zatrzyma. Porównując oferty banków i firm oferujących pożyczki online widać, że drugie proponują naprawdę korzystną ofertę i jednocześnie nie wymagają spełnienia przed zaciągnięciem zobowiązania aż tylu warunków, co banki.

Co przyniesie przyszłość?

Wzrost zainteresowania pożyczkami online sprawia, że upatruje się w nich rozwiązanie przyszłości. Czy słusznie? Zdecydowanie tak, bowiem w odpowiedzi na potrzeby rynku ich oferta z pewnością się rozwinie, a co za tym idzie, będą coraz tańsze i bezpieczniejsze. Na pewno nie znikną, a wręcz przeciwnie ich pozycja na rynku w miarę upływu czas na pewno istotnie się wzmocni.

Co w tej sytuacji powinny zrobić firmy oferujące pożyczki online? Jak zareagować na tak optymistyczne prognozy? Zdaje się, że nie pozostaje im nic innego, jak zatrzeć ręce i… zaopatrzyć się w zapas gotówki, bo klientów na łatwo dostępne i coraz tańsze pożyczki na pewno długo im nie zabraknie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*