Jak systematycznie oszczędzać?

Zna to każdy z nas: z początkiem roku, miesiąca, po wakacjach czy urodzinach, obiecujemy sobie, że zaczniemy oszczędzać. Każdy nieplanowany wydatek utwierdza nas w przekonaniu, że pora zacząć zaciskać pasa. Mija jednak kilka dni czy tygodni, a środki zaoszczędzone nie zwiększają się. Spada motywacja, zaczynamy znów wydawać pieniądze na głupoty i zapominamy o postanowieniu oszczędzania. Jak się przed tym ustrzec? Przedstawimy kilka propozycji na systematyczne oszczędzanie.

Odkładanie środków każdego dnia

Aby skutecznie oszczędzać, trzeba wyrobić w sobie nawyk systematycznego odkładania pieniędzy. Najlepiej odkładać po trochu każdego dnia. Nie można jednak zostawiać tego przypadkowi – jeśli stwierdzimy, że odłożymy codziennie dowolną kwotę, skończy się zapewne na wrzucaniu do skarbonki złotówki czy dwóch. Jest kilka metod oszczędzania, które skutecznie pozwolą odłożyć konkretną sumę. Można codziennie odkładać kwotę równą numerowi dnia miesiąca. Pierwszego odkładamy złotówkę, drugiego – dwie, trzeciego – trzy złote, piętnastego – 15 złotych, trzydziestego – 30 złotych. Z kolejnym miesiącem zaczynasz od nowa. W ten sposób w miesiącu zaoszczędzisz 465 złotych (przy 30 dniach), a w roku – 5 580 złotych. To całkiem sporo, a maksymalna kwota, którą dziennie musisz odłożysz to raptem 31 złotych.

Odkładanie każdego tygodnia

Zaoszczędzenie rocznie aż 5,5 tysiąca złotych wydaje Ci się niemożliwe? Możesz wybrać mniej wymagającą metodę. Odkładaj co tydzień sumę równą numerowi tygodni w roku i pomnożoną razy 10. Zatem w 1. tygodniu odkładasz jedynie 10 zł, w drugim 20, ale już w 50. – 500 złotych. To minus tej metody – więcej będziesz zmuszony odłożyć na koniec roku, gdy jak wiadomo jest sporo wydatków: święta Bożego Narodzenia, sylwester itd. Całkowita suma, jaką uzbierasz w ten sposób to 1 378 złotych.

Odkładanie na początku miesiąca

Jeśli chcesz ustalić swoją indywidualną metodę oszczędzania, nic nie stoi na przeszkodzie. Możesz przeznaczyć na zaoszczędzenie na przykład 100 czy 200 złotych miesięcznie albo 5%, 10% Twojej pensji. Pamiętaj jednak, by zawsze wrzucać do skarbonki czy na konto oszczędnościowe wyznaczoną kwotę na początku miesiąca. Na końcu możesz już nie mieć środków by coś odłożyć.

Odkładanie po każdych zakupach

Jeśli robisz zakupy za gotówkę, to dobrym sposobem jest odkładanie drobnych, które zawsze zostają po zakupach. Wrzucaj resztę – nieważne czy będzie to 5 złotych czy 50 groszy do skarbonki. Grosz do grosza aż zbierze się miarka. Zdziwisz się, ile uda ci się odłożyć, oszczędzając tylko drobne. Nie zauważysz ich braku w portfelu, ale zauważysz ich obecność w skarbonce na koniec miesiąca czy roku.

Oszczędzanie danego nominału

Interesującym sposobem jest odkładanie do skarbonki banknotu o danym nominale. Przykładowo, zawsze kiedy zostanie Ci w portfelu 10 albo 20 złotych, wrzucaj je do skarbonki. Wyznaczenie nominału zależy od tego, ile jesteś w stanie oszczędzić. Nie proponujemy jednak odkładania zawsze banknotów 100-złotowych, bo szybko możesz stracić wszystkie środki. Poza tym rzadko się będzie zdarzać, że w portfelu zostanie nam 100 złotych. Lepiej oszczędzać małe kwoty, ale częściej. Małymi kroczkami do celu.

Oszczędzanie z bankami

Niektóre banki proponują opcje oszczędzania na końcówkach transakcji. Na czym to polega? Zawsze kiedy dokonujesz płatności kartą, bank zaokrągli kwotę transakcji do góry, a kwotę będącą różnicą między wydatkiem a zaokrągloną sumą przeznaczy na Twoje konto oszczędnościowe. Przykładowo, płacisz kartą 19,55. Bank ściągnie 20 złotych, 19,55 pójdzie na wydatek, a 45 groszy na konto oszczędnościowe. Banki, które proponują taką opcję to mBank, Credit Agricole, GETIN Bank, PKO BP, ING.

Gdzie lokować oszczędzone środki?

Jeśli już zaoszczędziłeś znaczącą kwotę, nie warto trzymać jej w skarbonce. Można wybrać lokatę lub konto oszczędnościowe i tam umieścić pieniądze. Lokata trwa od kilku miesięcy do kilku lat i ma oprocentowanie na poziomie około 2%-4%. Nie można jej zerwać przed czasem, bo grozi to utratą odsetek. Konto oszczędnościowe nie ma takich obwarowań – można wybierać z niego środki, choć często wiąże się to z opłatami. Zaletą konta jest to, że można także w dowolnej chwili dokładać do niego pieniądze. Zatem można też systematycznie oszczędzać wpłacając środki na konto oszczędnościowe, zamiast odkładać do skarbonki. Konta nie są wysoko oprocentowane, ale zawsze lepsze to niż nic. W skarbonce pieniądze tracą na wartości. Na koncie oszczędnościowym oprocentowanym na poziomie 1%-2% są chronione przed utratą wartości z tytułu inflacji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*