Sprawdzamy wiarygodność firmy pożyczkowej

Wiadomo, że wszędzie tam, gdzie dwie strony zamierzają zawrzeć jakąś umowę finansową, liczy się wiarygodność. Co prawda, trzeba przyznać, że firmy udzielające pożyczek online dają swoim klientom spory kredyt zaufania, bo poza sprawdzeniem wiarygodności w drodze przelewu weryfikacyjnego, nie sprawdzają ich już w żadnym rejestrze, np. w BIK. Jednak potencjalny klient, który zamierza zaciągnąć dług w wybranej firmie pożyczkowej również chciałby mieć pewność, że ma do czynienia z rzetelnym i uczciwym podmiotem finansową, która przeleje wnioskowaną kwotę i zapewni danym osobowym odpowiednie bezpieczeństwo.

 

Dziś, kiedy prawie wszyscy mamy już dostęp do internetu, można każdą firmę sprawdzić. Przedstawiamy mały wykaz rejestrów, gdzie bez opłat i szczególnych uprawnień uzyskamy potrzebne informacje:

 

  • Krajowy Rejestr Sądowy. W tym rejestrze znajdują się wszelkie podmioty gospodarcze poza firmami prowadzonymi przez osoby fizyczne. Obowiązek rejestracji tych firm istniej od 10 stycznia 1997 roku. Wyszukiwarka jest bezpłatna i prosta w obsłudze, można szukać po różnych atrybutach, np. po numerze Regon, NIP czy KRS albo po prostu po nazwie. Poza danymi firmy, składzie zarządu itd. znajdziemy tam też informację o ewentualnym zawieszeniu i wznowieniu działalności  lub wykreśleniu z rejestru.
  • Komisja Nadzoru Finansowego. To z kolei rejestr, w którym muszą znaleźć się wszystkie firmy finansowe. Jeśli firma, której ofertą jesteśmy zainteresowani nie znajduje się na liście KNF to oznacza, że działa ona nielegalnie i podpisując z nią umowę nie możemy liczyć na całkowite bezpieczeństwo danych oraz samej transakcji dotyczącej pożyczki online. Ta instytucja prowadzi też drugi rejestr, Listę Ostrzeżeń Publicznych, gdzie lądują wszystkie firmy finansowe podejrzane o popełnienie przestępstwa. Tam znajdziemy nazwę nieuczciwej firmy, jej numery identyfikacyjne oraz informacje o właściwej prokuraturze, która prowadzi sprawę i treść prawomocnych orzeczeń sądu, o ile już są.
  • Rejestr Firm Pożyczkowych. Prowadzony jest przez Związek Firm Pożyczkowych i obecność w nim nie stanowi obowiązku w świetle prawa. Jednak można założyć, że każda firma, która chce być transparentna i dba o swój wizerunek, będzie wpisana na taką listę. Obecność w firmy w tym rejestrze daje sporą pewność, że firma nie działa na szkodę klienta i podejmuje wszelkie kroki, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim transakcjom. W przypadku, kiedy nie znajdziemy danej firmy w rejestrze można zasięgnąć informacji telefonicznej. Być może nie ma powodów do niepokoju, bo firma od niedawna udziela pożyczek online i dlatego nie zadbała jeszcze o obecność w RFP.
  • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEiDG). W tym rejestrze znajdują się wszystkie firmy prowadzone przez osoby fizyczne, których nie znajdziemy w rejestrze KRS. Rejestr jest dostępny online i można w nim wyszukiwać bezpłatnie podmioty na różne sposoby, np. za pomocą numeru NIP bądź Regon albo też po nazwie.
  • Porównywarki internetowe. To oczywiście nie jest żaden sformalizowany odgórny rejestr, ale można założyć, że jeśli dana firma udzielająca pożyczek online jest brana pod uwagę w różnego rodzaju rankingach i porównywarkach, to jest to popularny pożyczkodawca. W takim przypadku można się dowiedzieć z sieci, jakie opinie mają o niej klienci i zyskać choćby zarys wiedzy o wybranej firmie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*